Essex Junior Cup

Last Updated: 16 March 2019

The 2018-2019 draw involving our clubs

FIRST ROUND - 29 September 2018 2:00 p.m. K.O

MATCH NO.HOME AWAYRESULT
6Herongate Athletic ReservesvRunwell Sports Reserves4 - 0
7Buckhurst Hill ReservesvBroomfield9 - 2
9WrittlevEpping Town0 - 4
11Haver TownvHutton Reserves2 - 5 set
12White Ensign ReservesvOld Southendian Reserves0 - 1
14Bowers & Pitsea Under 23vLaindon Orient5 - 2 aet
16Lakeside ReservesvLopes Tavares London Reserves7 - 2

SECOND ROUND - 13 October 2018 2:00 p.m. K.O

MATCH NO.HOMEAWAYRESULT
28Old Chelmsfordian ReservesvShenfield A.F.C. Reserves4 - 3 aet
29Herongate Athletic ReservesvOracle Components 3 - 2
31RoydonvEpping Town (Removed)0 - 2
32Springfield ReservesvChingford Athletic Reserves2 - 7
33Galleywood ReservesvBuckhurst Hill Reserves7 - 0
34Brentwood Town Under 21 (Withdrawn)vHutton ReservesA - W
35Academy Soccer ReservesvShoebury Town Reserves1 - 5
36Rayleigh Town 'A'vLeigh Town2 - 7
38Catholic United ReservesvOld Southendian Reserves1 - 4
39CorinthiansvWakebury2 - 0
40Basildon Town ReservesvWakering Sports1 - 3 aet
42Ryan Reserves (Withdrawn)vToby ReservesA - W
43Redbridge FC Development (Removed)vLakeside ReservesA - W
44Newbury Forest ReservesvLymore Gardens3 - 3 aet
Lymore Gardens won on Penalties6 - 5
46Jolof SportsvCollier Row5 - 1
47Old Barkabbeyans vThree Colts (WithdrawnH - W
48EmeroniansvWesthamians2 - 4
49Dagenham UnitedvMelbourne Sports 2 - 4

THIRD ROUND - 10 November 2018 1:30 p.m. K.O

HOMEAWAYRESULT
Corinthians vLangham Lodgers4 - 0
Flitch UnitedvLeigh Town0 - 3
Galleywood ReservesvShoebury Town Reserves1 - 2
Herongate Athletic ReservesvBrentwod United3 - 5
Lakeside ReservesvOld Chelmsfordian Reserves5 - 0
Old BarkabbeyansvLymore Gardens5 - 4
Old Southendian ReservesvToby Reserves5 - 3
RoydonvHutton Reserves4 - 2 aet
Wakering SportsvBoxted Lodgers Res1 - 2
WesthamiansvChingford Athletic Reserves1 - 0

FOURTH ROUND - 01 December 2018 1:30 p.m. K.O.

HOMEAWAYRESULT
70Brentwood UnitedvOld Barkabbeyans4 - 2
66CorinthiansvLeigh Town1 - 2
68ShoeburyTown ResvLakeside Res3 - 7
67Old Southendian ResvBowers & Pitsea U237 - 0
72WesthamiansvRoydon4 - 0

QUARTER-FINALS - 26 January 2019 1:30 p.m. K.O.

MATCH NO.HOMEAWAYRESULT
74Jolof SportsvWesthamians1 - 2
75Extreme UnitedvLakeside Res7 - 2
76Old Southendian ResvStanway Pegasus3 - 0
77Leigh TownvBrentwood United3 - 1

SEMI-FINALS - 02 March 2019 2:00 p.m.

MATCH NO.HOMEAWAYRESULT
78 WesthamiansvLeigh Town2 - 0
79Extreme UnitedvOld Southendian Res1 - 2

FINAL - Wednesday 03 April 2019 - Bowers & Pitsea F.C. - 19:45 K.O.

RESULT
Old Southendian vWesthamians