2021-2022 Essex Premier Cup

Last updated: September 20th, 2021.

FIRST ROUND - 18 September 2021

MATCH NO.HOMEAWAYRESULT
1Old Southendian ResvHerongate Athletic 1 - 3
2Takeley Res.vACD United2 - 4
3BarnstonvSungate0 - 3
4Walthamstow ResvDT2 - 5
5Harold Wood AthleticvTiptree Heath2 - 4 aet
6May & Baker E.C. Res.vChigwell Town2 - 1
7Dunmow TownvSpringfield4 - 4 aet
Dunmow Town Won on Penalties7 - 6
8Shoebury TownvWest Bergholt4 - 0
9Lawford LadsvLeyton Royal1 - 3
10Lynmore GardensvEpping Town1 - 2
11CorinthiansvHalstead Town Res.2 - 1
12Basildon TownvEarls Colne5 - 1
13Old SouthendianvDedham Old BoysH - W
14TobyvOld Chelmsfordians2 - 0
15Little OakleyvWaltham Abbey Res.A - W

SECOND ROUND - 16 October 2021

MATCH NOHOMEAWAYRESULT
16Hashtag United Res.vDunmow Town
17Hutton Res.vFrenford Res.On 09 October
18Tiptree HeathvLeyton Royal
19Brentwood Town Res.vMay & Baker E.C. Res
20Redbridge Res.vWest Essex Dev.
21Clapton CommunityvWakebury
22Manford WayvRunwell Sports
23Waltham Abbey Res.vSnaresbrook
24Chadwell Heath SpartansvLeigh Town
25Harold Wood Athletic Res.vAS Rawreth
26Epping TownvWakering Sports
27Colne AthleticvKelvedon Hatch
28Shenfield A.F.C.vBasildon Town
29Rayleigh Town Res.vCSM London
30Barkingside Res.vCornard Rangers Res.
31Stanway PegasusvGas Recreation
32Wivenhoe Town Res.vSungate
33Arlesford Colne RangersvWitham Town Res.
34Canning TownvSaffron Walden Town Res.
35Herongate AthleticvCatholic United
36 DTvHolland Res.
37White Ensign Res.vWoodford East
38Toby vCorinthians/
39HuttonvRochford Town
40Grays Athletic Res.vOngar TownAt Lakeside
41GalleywoodvLeigh Ramblers
42White NotleyvChingford Athletic
43Old ForestersvChelmsford City Res.
44Beacon Hill RoversvHarold Hill
45Shoebury Town vMay & Baker E.C. 'A'
46Billericay Town ResvOld Southendian
47Rayleigh TownvACD UnitedOn 09 October

THIRD ROUND - 20 November 2021

MATCH NO.HOMEAWAYRESULT
48Manford Way/Runwell SportsvRayleigh Town/ACD United
49Herongate Athletic/Catholic UnitedvRedbridge Res./West Essex Dev.
50Billericay Town Res./Old SouthendianvHarold Wood Ath. Res/AS Rawreth
51Toby/CorinthiansvStanwat Pegasus/Gas Recreation
52Wivenhoe Town Res./SungatevEpping Town/Wakering Sports
53Tiptree Heath/Leyton RoyalsvOld Foresters/Chelmsford City Res.
54White Notley/Chingford AthleticvCanning Town/Saffron Walden Town Res
55Beacon Hill Rivers/ Harold HillvGrays Ath. Res/Ongar Town
56Colne Athletic/Kelvedon HatchvDT/Holland Res.
57Galleywood/Leigh RamblersvBrentwood Town Res./May & Baker Res
58Chadwell Heath Spartans/Leigh TownvClapton Community/Wakebury
59Hutton/Rochford TownvRayleigh Town Res./CSM London
60Waltham Abbey Res./SnaresbrookvShenfield AFC/Basildon Town
61Arlesford Colne Rangers/Witham Town Res.vBarkingside Res./Concord Rangers Res.
62Shoebury Town/May & Baker 'A'vWhite Ensign Res/Woodford East
63Hashtag United Res/Dunmow TownvHutton Res./Frenford Res