Essex Premier Cup First & Second Round Draws

The road to the final of the Essex Premier Cup in May 2020 has begun with the draws for the First and Second Round being done ahead of the ties being played in September.

For a little recap before getting into this season’s draw, the EPC was retained by representatives of the EOFL in the form of Buckhurst Hill who defeated Catholic United 5-1 in last season’s final at Billericay Town.

The first round only features three teams from the EOFL with Division 2 side Beacon Hill Rovers hosting Waltham Abbey Reserves from the Essex Senior League Reserve Division whilst Premier Division side Sungate will host Ilford Reserves who are also from the Essex Senior League Reserve Division and lastly Division 2 side Old Southendian Reserves will travel to Barnston.

In the second round, one of the big ties will be the Ford Sports & Social Club derby between Basildon Town and Laindon Orient who both play at the same ground and are from the Premier Division and Division 2 whilst Premier Division side Buckhurst Hill begin their defence of the EPC with a home tie against Division 1 side Ramsden Scottia.

Here is the full list of the ties as follows:

First Round: All of the games will be played on Saturday 21st September 2019
Beacon Hill Rovers vs Waltham Abbey Reserves

Sungate vs Ilford Reserves

Barnston vs Old Southendian Reserves

Second Round: All of the games will be played on Saturday 19th October 2019
Shenfield AFC vs Herongate Athletic

Earls Colne vs Old Southendian

Halstead Town Res vs Ongar Town

Kelvedon Hatch vs Shoebury Town

Ryan vs Rayleigh Town

Wakering Sports vs Barnston OR Old Southendian Res

Saffron Walden Town Res vs Hutton

Harold Wood Athletic Res vs Lawford Lads

Snaresbrook vs Hullbridge Sports Res

Flitch United vs Leigh Ramblers

Tiptree Engaine vs Sungate OR Ilford Res

Westhamnians vs Beacon Hill Rovers OR Waltham Abbey Res

Rayleigh Town Res vs AS Rawreth

Rochford Town vs Barkingside Res

Epping Town vs Great Bentley

Canning Town vs Chigwell

Harold Wood Athletic vs Little Oakley Res

Runwell Sports vs Clapton Community

Basildon Town vs Laindon Orient

Arlesford Colne Rangers vs Toby

Takeley Res vs Leigh Town

Old Chelmsfordians vs Grays Athletic Res

Frenford Res vs Chingford Athletic

Heybridge Swifts U23’s vs Springfield

Buckhurst Hill vs Ramsden Scottia

Corinthians vs Barking U23’s

Galleywood vs West Bergholt

Lakeside vs May & Baker E.C. Res