Essex Premier Cup

Last updated: December 19th, 2020.

FIRST ROUND -17 OCTOBER 2020 2:00 p.m. K.O

MATCH NO.HOMEAWAYRESULT
1Saffron Walden Town ReservesvRyan4 - 2 aet
2Billericay Town ReservesvEarls Colne2 - 1
3SungatevShenfield AFC2 - 0
4Frenford ReservesvSnaresbrook2 - 1
5BarnstonvShoebury Town2 - 2 aet
Shoebury Town won on panalties6 - 5

SECOND ROUND - 12 DECEMBER 2020 1:30 p.m. K.O.

MATCH NO.HOMEAWAYRESULTS
6May & Baker E.C. ReservesvHeybridge Swifts U235 - 5
May & Baker won on Penalties3 - 1
7Hullbridge Sports U23vClapton Community0 - 2 aet
8Hashtag United ReservesvTiptree Heath2 - 5
9Wakering SportsvBuckhurst Hill0 - 2
10Great BentleyvCorinthians4 - 2
11Manford WayvHolland Reserves (Withdrew)H-W
12White NotleyvOngar Town2 - 4
13Halstead Town ReservesvLawford Lads3 - 1
14Ramsden ScotiavLaindon Orient
15Barking U23 (Withdrawn)vFrenford ReservesA-W
16Basildon TownvHarold Wood Athletic Reserves
17Old SouthendianvSungate2 - 2
Sungate Won on Penalties5 - 3
18HuttonvAveley Reserves (Withdrawn)H-W
19GalleywoodvRayleigh Town Reserves2 - 0
20Billericay Town ReservesvAlresford Colne Rangers (Withdrew)H-W
21Kelvedon HatchvHarold Wood Athletic1 - 2
22Leigh RamblersvRunwell Sports4 - 1
23Epping TownvRayleigh Town3 - 5
24AS RawrethvLittle Oakley Reserves
25West BergholtvStanway Pegasus0 - 3
26West Essex DevelopmentvShoebury Town
27Witham Town ReservesvOld Chelmsfordians1 - 2
28Beacon Hill RoversvSaffron Walden Town Reserves0 - 3
29Leigh TownvOld Foresters
30Canning TownvSpringfield0 - 4
31Chingford AthleticvCatholic United3 - 4
32Barkingside ReservesvHerongate Athletic3 - 1 aet
33Walthamstow ReservesvOld Southendian Reserves1 - 5
34TobyvWhite Ensign Reserves3 - 1
35Colne AthleticGas Recreation3 - 2
36Flitch UnitedvRochford Town
37Takeley Reserves (Withdrawn)vRedbridge ReservesA-W

THIRD ROUND - 16 JANUARY 2021 1:30 p.m. K.O.

MATCH NO.HOMEvAWAYRESULT
38Halstead Town ReservesvToby
39Old ChelmsfordiansvHarold Wood Athletic>
40Barkingside ReservesvMay & Baker E.C. Reserves
41SungatevWinner of Match 29
42Winner of Match 14vHutton
43Billericay Town ReservesvClapton Community
44Winner of Match 24vBuckhurst Hill
45Frenford ReservesvManford Way
46Catholic UnitedvRayleigh Town
47GalleywoodvSpringfield
48Leigh RamblersvColne Athletic
49Stanway PegasusvWinner of Match 36
50Winner of Match 26vGreat Bentley
51Ongar TownvSaffron Walden Town Reserves
52Old Southendian ReservesvTiptree Heath
53Redbridge ReservesvWinner of Match 16

FOURTH ROUND - 06 FEBRUARY 2021 1:30 K.O.

MATCH NO.HOMEAWAYRESULT
54Winner of Match 40vWinner of Match 48
55Winner of Match 53vWinner of Match 43
56Winner of Match 51vWinner of Match 39
57Winner of Match 44vWinner of Match 42
58Winner of Match 41vWinner of Match 47
59Winner of Match 45vWinner of Match 52
60Winner of Match 49vWinner of Match 50
61Winner of Match 38vWinner of Match 46

QUARTER FINALS - 27 February 2021 1:30 p.m. K.O.

MATCH NO.HOMEAWAYRESULT

SEMI- FINALS - 13 March 2021 2:00 p.m. K.O.

MATCH NO.HOMEAWAYRESULT

FINAL - T.B.A.

RESULT